Odbywają się poza terenem AGH, są przeznaczone dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych przed uzyskaniem świadectwa dojrzałości – tzw. Rok Zerowy. Kursy Roku Zerowego organizowane są przez Dział Nauczania AGH przy współudziale Wydziałów: Matematyki Stosowanej, Fizyki i Informatyki Stosowanej, Inżynierii Materiałowej i Ceramiki i obejmują przedmioty: matematyka, fizyka, chemia. Kursy Roku Zerowego można podjąć wyłącznie na podstawie porozumienia zawartego ze szkołą średnią. Każdy kurs obejmuje 30 godzin zajęć lekcyjnych i jest dofinansowany przez AGH w wysokości około 50% kosztów.
To kursy prowadzone przez Internet – tzw. Rok Zerowy e-learningowy. Obejmują przedmioty: matematyka, fizyka, chemia i są organizowane przez Centrum e-Learningu przy współudziale Wydziałów: Matematyki Stosowanej, Fizyki i Informatyki Stosowanej, Inżynierii Materiałowej i Ceramiki. Kursy są prowadzone na odległość i są bezpłatne, nie wymagają podpisania przez szkołę porozumienia o współpracy z AGH. Uczeń sam zapisuje się na kursy poprzez stronę internetową.
Są organizowane przez Wydział Matematyki Stosowanej AGH. Kursy przygotowują do matury i podjęcia studiów na AGH z zakresu: matematyki, fizyki i chemii. Kandydaci zgłaszają się indywidualnie i ponoszą koszty kursów. Każdy kurs przygotowawczy obejmuje 30 godzin zajęć lekcyjnych.
Co roku coraz mniej uczniów wybiera kierunki studiów, na których nauki ścisłe odgrywają główną rolę. Również programy szkolne coraz mniejszą uwagę poświęcają matematyce czy fizyce. Z drugiej jednak strony pracodawcy chętnie zatrudniają inżynierów i absolwentów szkół technicznych ze względu na wysoką specjalizację i specyficzne umiejętności. Biorąc te czynniki pod uwagę, z inicjatywy Centrum e-Learningu w Akademii Górniczo-Hutniczej zostały uruchomione wirtualne kółka zainteresowań, których celem jest rozwijanie zainteresowań uczniów w zakresie nauk matematyczno-przyrodniczych z wykorzystaniem e-learningu oraz innowacyjnych metod kształcenia.
Aktualnie trwa kontynuacja zajęć Wirtualnego Kółka Graniastego – Koła Matematyczno-Logicznego eMiL. W dotychczasowych edycjach kółka wzięło udział już ponad 640 osób. Udział w zajęciach jest nieodpłatny. Nowe grupy uruchamiane są co semestr.