Opis kierunku studiów
Kierunek prowadzony przez Wydział Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej
Absolwent studiów I stopnia posiada wiedzę z zakresu: nauk ścisłych, przygotowania surowców i metalurgii ekstrakcyjnej, przetwórstwa metali i stopów, nauki o materiałach, recyklingu metali i utylizacji odpadów technologicznych, techniki cieplnej, informatyki i technik programowania, podstaw informatyki, podstaw automatyki, ekologii i ochrony środowiska. Od roku akademickiego 2019/2020 program studiów na kierunku Metalurgia oferuje również kandydatom zdobycie wiedzy i umiejętności z zakresu wytwarzania przyrostowego, czyli druku 3D wyrobów metalowych.
Absolwent studiów II stopnia posiada wiedzę z zakresu metalurgii, modelowania i komputerowego wspomagania prac inżynierskich. Jest przygotowany do twórczej działalności inżynierskiej, gospodarczej i naukowo-badawczej związanej z projektowaniem, przetwarzaniem, doborem i użytkowaniem stopów metali wytwarzanych metodami konwencjonalnymi oraz z zastosowaniem druku 3D .
Absolwent studiów II stopnia posiada wiedzę z zakresu metalurgii, modelowania i komputerowego wspomagania prac inżynierskich. Jest przygotowany do twórczej działalności inżynierskiej, gospodarczej i naukowo-badawczej związanej z projektowaniem, przetwarzaniem, doborem i użytkowaniem stopów metali wytwarzanych metodami konwencjonalnymi oraz z zastosowaniem druku 3D .
Absolwent studiów I stopnia potrafi:
opisać proste zjawiska w postaci modeli matematycznych i te modele rozwiązać, opisać procesy metalurgiczne za pomocą przemian chemicznych, zaprojektować technologię metalurgiczną i zastosować ją do wytwarzania materiałów inżynierskich, posługiwać się aparaturą badawczą do oceny struktury i właściwości metali i stopów, wykorzystać zasady techniki cieplnej do projektowania prostych urządzeń energetycznych, graficznie przedstawić elementy maszyn i układów mechanicznych z zastosowaniem komputerowego wspomagania projektowania maszyn, wykorzystać komputerowe wspomaganie do rozwiązywania problemów inżynierskich w metalurgii, pracować indywidualnie i w zespole, umie oszacować czas potrzebny na realizację zleconego zadania, potrafi opracować i zrealizować harmonogram prac zapewniający dotrzymanie terminów, komunikować się w języku obcym na poziomie biegłości B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy oraz posiada umiejętność posługiwania się językiem specjalistycznym z zakresu metalurgii, jest przygotowany do podjęcia studiów drugiego stopnia.
Ponadto absolwent studiów II stopnia potrafi:
zaprojektować wybrany proces metalurgiczny zarówno pod względem wymagań technologicznych jak i logistyczno-organizacyjnych, ocenić przydatność i możliwość wykorzystania nowych osiągnięć w zakresie materiałów i technologii wytwarzania do projektowania ciągów technologicznych zawierających rozwiązania innowacyjne, kierować zespołami działalności twórczej i wykazywać inicjatywę twórczą, podejmować decyzję w organizacji jednostek gospodarczych.
Praktyki zawodowe trwają 4 tygodnie w czasie letniej przerwy na 6 semestrze studiów stacjonarnych I stopnia. Student odbywa praktykę w wybranym przez siebie zakładzie/przedsiębiorstwie. Praktyki studentów mogą być realizowane w krajowych i zagranicznych zakładach/przedsiębiorstwach przemysłowych, instytucjach publicznych i niepublicznych, których charakter działań związany jest z kierunkiem odbywanych studiów. Praktyki mogą być również realizowane w jednostkach organizacyjnych AGH. Celem praktyki jest przede wszystkim: sprawdzenie wiedzy i umiejętności nabytych w trakcie studiów oraz pomoc przy sprecyzowaniu zainteresowań zawodowych na przyszłość. Na studiach II stopnia student odbywa praktykę dyplomową związaną z realizacją pracy magisterskiej. Do najważniejszych firm, z którymi w ramach organizacji praktyk współpracuje wydział należą m.in. ArcelorMittal Poland, KGHM Polska Miedź, CELSA GROUP, Toyota Motor Manufacturing Poland, CMC Zawiercie, a także instytuty badawcze: Instytut Metalurgii i Inżynierii Materiałowej PAN, Instytut Metalurgii Żelaza w Gliwicach, ABB, Silvermedia, Asseco Poland, Comarch oraz Macrologic.
Absolwenci kierunku mogą pracować jako:
inżynierowie i projektanci w produkcji przemysłowej oraz w przetwórstwie metali i stopów, w laboratoriach specjalistycznych, biurach projektowych i jednostkach gospodarczych, oraz posiadają umiejętności: korzystania z wiedzy w pracy zawodowej, komunikowania się z otoczeniem w miejscu pracy i poza nim, uczestniczenia w pracy grupowej, kierowania zespołami ludzkimi, zakładania małych firm i zarządzania nimi oraz prowadzenia działalności gospodarczej.
Małe, średnie i duże przedsiębiorstwa metalurgiczne i przetwórstwa metali oraz przemysły pokrewne,jednostki projektowe i doradcze oraz inne jednostki gospodarcze i administracyjne, w których wymagana jest wiedza techniczna.W 2016 r. kierunek Metalurgia otrzymał wyróżniającą ocenę Polskiej Komisji Akredytacyjnej.
Limity przyjęć
Rekrutacja letnia I stopień |
Rekrutacja letnia II stopień |
Rekrutacja zimowa II stopień |
|
---|---|---|---|
Studia stacjonarne | 45 | 0 | 45 |
Studia niestacjonarne | 30 | 30 | 0 |
PRZEDMIOT GŁÓWNY
G1
(jeden do wyboru)
matematyka / fizyka / chemia / informatyka / biologia / geografia
G2
(jeden do wyboru)
matematyka / fizyka / chemia / informatyka / biologia / geografia / język obcy